1996 British
Roller Skating
Championship Results

Union Jack

Minor Championships

Ladies Figure & Free Mens Figure & Free Dance
    The Rutterford Cup     The Mallinson Cup The Kent Coastal Bowl
Figures Free Combined Figures Free Combined  
1) Robyn Orford
2) Sally Whittaker
3) Sophie McMahon

(9 Entries)

1) Robyn Orford
2) Sophie McMahon
3) Sally Whittaker

(16 Entries)

1) Robyn Orford
2) Sally Whittaker
3) Sophie McMahon

(9 Entries)

1) Richard Sarson
2) Christopher Bell
3) James Renshaw

(4 Entries)

1) James Renshaw
2) Richard Sarson
3) Ryan Watson

(6 Entries)

1) James Renshaw
2) Richard Sarson
3) Christopher Bell

(4 Entries)

1) Nicholas Perry & Rebecca Perry
2) Christopher Bell & Ashley Gill
3) --

(2 Entries)

 

Elementary Championships

Ladies Figure & Free Mens Figure & Free Dance
    The Jocelyn Taylor Cup     The Jocelyn Taylor Cup The Galvin Cup
Figures Free Combined Figures Free Combined  
1) Jennifer Fairhall
2) Jenna Guest
3) Robyn Orford

(17 Entries)

1) Jennifer Fairhall
2) Jenna Guest
3) Robyn Orford

(22 Entries)

1) Jennifer Fairhall
2) Jenna Guest
3) Robyn Orford

(16 Entries)

1) Lance Clarke
2) Matthew Wilson
3) Richard Sarson

(7 Entries)

1) James Renshaw
2) Lance Clarke
3) Richard Sarson

(7 Entries)

1) Lance Clarke
2) James Renshaw
3) Matthew Wilson

(7 Entries)

1) Christopher Goubert & Hayley Keuter
2) John Harbottle & Rhian Brouard
3) Andrew Cunningham & Clair Cunningham

(5 Entries)

 

Cadet Championships

Ladies Figure & Free Mens Figure & Free Dance
    The Armstrong Cup     The Ashley MooreCup The Terenzi Cup
Figures Free Combined Figures Free Combined  
1) Jenni Oford
2) Rebecca Marshall
3) Jennifer Fairhall

(15 Entries)

1) Rebecca Marshall
2) Jenni Oford
3) Sarah Jane Melton

(14 Entries)

1) Jenni Oford
2) Rebecca Marshall
3) Sarah Jane Melton

(12 Entries)

Not Awarded 1) Daniel Baker
2) Matthew Baker
3) James Renshaw

(3 Entries)

Not Awarded

1) Alex Trotter & Nicole Whittock
2) Keith Corbet & Danielle Brouard
3) Christopher Goubert & Hayley Keutzer

(6 Entries)

 

Youth Championships

Ladies Figure & Free Mens Figure & Free Dance
    The Kallenborn Cup     The Cup The Newgate Cup
Figures Free Combined Figures Free Combined  
1) Jenni Orford
2) Charlotte Henerson
3) Suezann Puffer

(11 Entries)

1) Suezann Puffer
2) Shirelle Noell
3) Jenni Orford

(14 Entries)

1) Jenni Orford
2) Suezann Puffer
3) Rebecca Marshall

(10 Entries)

Not Held Not Held Not Held 1) Peter Cade & Vienna McMahon
2) William Banyon & Carrie Dodd
3) Nicholas Loader & Claire Turvey

(5 Entries)

 

Junior Championships

Ladies Figure & Free Mens Figure & Free Dance
    The Sharp Cup     The Sylvester Cup The Walbra Cup
Figures Free Combined Figures Free Combined  
1) Karen Davison
2) Jenni Orford
3) Lynsey Lightowler

(11 Entries)

1) Suezzan Puffer
2) Jenni Orford
3) Kristy Taylor

(14 Entries)

1) Jenni Orford
2) Karen Davison
3) Lynsey Lightowler

(11 Entries)

Not Held Not Held Not Held

1) Peter Cade & Vienna McMahon
2) Trevor Cade & Clair Brennon
3) Jason Barnes & Nichola Fox

(4 Entries)

 

Senior Championships

Ladies Figure & Free Mens Figure & Free Dance
    The Wilson Cup     The Richardson Cup The Faudel/Philips Cup
Figures Free Combined Figures Free Combined  
1) Karen Davison
2) Alex Orford
3) Lynsey Lightowler

(5 Entries)

1) Suezann Puffer
2) Lynsey Lightowler
3) Angela Kerr

(7 Entries)

1) Lynsey Lightowler
2) Angela Kerr
3) Karen Davison

(5 Entries)

1) Lee Taylor
2) -
3) -

(1 Entries)

1) Lee Taylor
2) Philip Norton
3) -

(2 Entries)

1) Lee Taylor
2) -
3) -

(1 Entries)

1) Ashley Moore & Angela Buick
2) Keith Marsh & Kim Marsh
3) Damien Gunner & Deborah Gunner

(7 Entries)

Click here to see the Senior Champions